13 Haziran 2012 Çarşamba

phasilis antik kenti -
 Bey Dağları Olimpos Ulusal Parkı'nın çam ve sedir ormanları arasında yer alan antik Faselis kenti Kemer'in 16 km batısındadır. Antalya - Kumluca karayolunun 57. km'sinden güneye dönüldüğünde yaklaşık 1 km sonra Faselis'e ulaşılır.
Kent MÖ 7. yüzyılda Rodos'lular tarafından kurulmuştur. Uzun yıllar Likya'nın doğu kıyısının en önemli liman özelliğini korumuştur. Faselis'in üç limanı vardır. Kuzey Limanı, Savaş Limanı veya Korunmuş Liman ve Güneş Limanı. Bunlardan en önemlisi güneydekidir. Kentin ortasında 20-24 metre genişliğinde muhteşem bir cadde vardır. Bu caddenin güney ucunda Hadrian Su Yolu Kapısı bulunur. Caddenin iki yanında gezinti yolları ve dükkânlar vardır. Bunların da yakınında Hamamlar, Agora ve Tiyatro gibi kamu yapıları bulunur. Bu yapıların tarihinin MÖ 1. ve 2. yüzyıla kadar uzandığı ileri sürülmektedir. Kent merkezi ile 70 m yükseklikteki plato üzerine kurulmuş olan yerleşim yeri arasında su kanalları vardır.
Milli park içinde yer alan bu bölgede piknik alanları kullanıma açıktır. Bölgeye karadan ve denizden ulaşılabilmektedir. Ayrıca yat turlarıyla birçok turist Faselis ve kıyı şeridindeki diğer antik siteleri ziyaret etmektedir. Ayrıca çakılsız sahili sayesinde Antalyada ki en güzel plajlardan birine sahiptir.
ben bu pazar oradaydım ..bize çok yakın ama daha önce fotolamam mümkün olmamıştı ...sizlerde gezin görün istedim ...girişler 8 lira kişi başı (biz bir yıllık müze kartı aldık kişibaşı 30 lira biryıl boyunca tüm ören yerleri ve müzelere artık bu kartla ücret ödemeden gireceğiz )çoçuklardan ücret alınmıyor ..akşam saat 19 a kadar denize girebilir ve bu mistik havayı teneffüs edebilirsiniz ...su çok güzel ..wc var ..büfe var ...ama akşam saat 19 bence yaz için çok erken ...

5 yorum:

 1. Yeryüzü cennetlerimizden biri.. Bu güzel tanıtım yazısı için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 2. Süper bir yer, ben 2 kez gittim, ve bu hafta sonu da 'Çıralı"dan dönüşte gitmeyi planlarken vakit yetersizliğinden gidemedik.Enerjisi çok güzel, denizi çok güzel, herkese tavsiye ederim..Fotoğraflar çok güzel, teşekkürler. :)

  YanıtlaSil
 3. çok güzel bir yermiş ..bende 2 kere kemere geldim phaselis otelinde kaldım oraya gittiğimizde söylemişlerdi bize burayı ama şansımıza çok yağmur yağdığı için o hafta dışarı hiç çıkamamıştık..burayı resimlerdende olsa gördüğüme sevindim :))güzel resimler için teşekkürler:))
  bende bloğuma beklerim
  http://sevilindenizi.blogspot.com/

  YanıtlaSil
 4. Bizde kemere çok gez gittik ama buraya gelmemiştik paylaşım için sağol:)

  YanıtlaSil
 5. Çok güzel yerdir.Ben hayranım olimposa. ((: Antalyalı olmama rağmen bir kere gittim :)

  YanıtlaSil

Yorumlarınız çooookkk değerli..!!:))

ANTALYA -KEMER DE BEBEK MALZEMELERİ ,PİNOKYO BEBEK MAĞAZASI

*-*Antalyanın turizm cenneti Kemer de seçkin bebek markalarının ürünleri tek bir adreste bulunuyor PİNOKYO BEBEK MAĞAZASI  tüm tatile gelenl...