10 Kasım 2011 Perşembe

BAYRAMDA SAGALASOS ANTİK KENTİNİ GEZDİK ...


Antoninler çeşmesi...
kütüphanesi ...

 mozaiklerin güzelliği görülmeye değer ..
ah bu benim  ..resmi oğluşum çekmiş ..
*kelebekana*-*Pamfilya tur ,son yıllarda yapılan kazı ve restorasyon çalışmaları ile bir çok eserin gün ışığına çıktığı SAGALASOS antik kentine bir gezi düzenledi ..bizde katıldık ailecek ...ben gezince sizlerde görün istedim ..ama muhakkak gidip yerinde görün... çok güzel ...o yıllarda yaşayıp gitmiş insanların ruhları sanki bir sutunun ardından çıkıverecekmiş gibi ...arenada bir kölenin ızdırabı ,kütüphanesinde ise o sessiz huşu ....antoninler çeşmesi aynı zamanda güzellik iksiri imiş suyu ..bol bol içtik ...;))
SAGALASOS NEREDE : Antalya'ya 110, Burdur'a 33 km uzaklıkta, Ağlasun ilçesinin 7 km kuzeydoğusunda yer alan antik bir kenttir.
Antik Yunan'da Pisidya'nın başkenti olan bu şehrin çoğu yapısı kısmen ayakta kalabilmiştir. Bunların en iyi durumda olanı ise tiyatro bölümüdür.
Batı Toroslar'ın bir parçası olan Ağlasun dağının güney eteklerinde, 1450–1700 m yükseklikteki meyilli bir arazi üzerine kurulu kentin kalıntıları, doğu-batı yönünde 2.5 km, kuzey-güney yönünde ise 1,5 km'yi kapsayan bir alana yayılır. İlk olarak, 1706'da Fransızgezgin Paul Lucas tarafından keşfedilen Sagalassos'ta arkeolojik kazılar 1990'da başlatılmıştır.
Çeşmelerinin görkemiyle anılan Sagalassos, dünyanın en yüksek rakımlı, 9.000 kişilik tiyatrosu ve kendine has kaya mezarlarıyla bilinir. Sagalassos'ta bulunan ve Traian dönemine tarihlenen AresHeraklesHermesZeusAthena ve Poseidon büstleri Antik Dönemheykeltıraşlığının önemli örneklerinden sayılıyor. Ayrıca, içinde pek çok havuz bulunan Roma hamamının da iki katı korunmuş şekilde günümüze kadar (2005) ulaşmıştır.Amaçlanan hedef ise, yıkılan her türlü yapıyı yapay olarak tekrar yapıp eski Roma'yı ve o zamanı anlatmaktır.

5 yorum:

 1. Burayı görmedim ama Antik Side'ye müthiş benziyor, resimler harika:)

  YanıtlaSil
 2. Beautiful place you visited !
  Have a great week-end
  Anna

  YanıtlaSil
 3. °º♫
  °º✿
  º° ✿♥♫°
  ❤ Olá, amiga!
  Passei para uma visitinha.
  É um lugar bonito, próprio para imaginar história antiga.
  Bom restinho de semana!
  Beijinhos.
  Brasil
  °º✿
  º° ✿✿

  YanıtlaSil
 4. harikaymış gitmek lazım acilinden:)

  YanıtlaSil

Yorumlarınız çooookkk değerli..!!:))

ANTALYA -KEMER DE BEBEK MALZEMELERİ ,PİNOKYO BEBEK MAĞAZASI

*-*Antalyanın turizm cenneti Kemer de seçkin bebek markalarının ürünleri tek bir adreste bulunuyor PİNOKYO BEBEK MAĞAZASI  tüm tatile gelenl...